Sieviete, kas Austrijas valdības krišanu izraisījušajā skandalozajā video uzdodas par Krievijas oligarha radinieci un Latvijas pilsoni, patiesībā ir Bosnijas studente, kas izglītojusies lauksaimniecības zinātnē, vēsta Austrijas laikraksts "Die Kronen Zeitung".


Par piedalīšanos video, kurā šķietamā Krievijas bagātniece spriež par šaubīgiem darījumiem ar galēji labējās Austrijas Brīvības partijas (FPÖ) līderiem Hansu Kristiānu Štrahi un Johanu Gudēnusu, sieviete saņēmusi aptuveni 7000 eiro dienā.

Pretendenti uz Krievijas oligarha radinieces lomu video autori izraudzījušies, balstoties informācijā par Štrahes privāto dzīvi.

Skandāla rezultātā Štrahe atkāpās no vicekanclera amata. Arī Gudēnuss, kurš vēl nesen ieņēma FPÖ parlamenta frakcijas priekšsēdētāja amatu, posteni pametis.

Vēl pirms liktenīgā vakara villā Spānijas salā Ivisā, kur slepus tika veikts vēlāk nopludinātais ieraksts, sieviete trīs reizes tikusies ar Johanu Gudēnusu, kurš tobrīd ieņēma Vīnes vicemēra amatu, it kā lai iegādātos zemes gabalu medībām.

Viņai izdevies iemantot politiķa uzticību. Pateicoties sievietes zināšanām lauksaimniecībā un mežkopībā, politiķim nav radušās nekādas aizdomas.

Tikšanās gaitā Ivisas villā, kas bijusi aprīkota ar noklausīšanās ierīcēm, drošības speciālisti noklausījušies bosnietes sarunas ar Štrahi un Gudēnusu un teikuši viņai priekšā vajadzīgos jautājumus.

Kā skaidro laikraksts, septiņas stundas garā video uzņemšanas motīvs bijusi "atriebība un nepatika pret FPÖ".

Kā vēsta Austrijas tīmekļa izdevums " EU-Infothek", par video oriģinālu ieinteresētās personas autoriem piedāvājušas līdz trim miljoniem eiro. Autori, baidoties par savu dzīvību, grasās ierakstu iznīcināt.

Provokācijas sagatavošana un īstenošana izmaksājusi 380 000 eiro, sarēķinājuši žurnālisti.

Politiskā krīze Austrijā izraisījās 17.maijā, atklātībā nonākot 2017.gadā slepus uzņemtam video, kurā FPÖ līderis Štrahe runā par potenciāliem infrastruktūras kontraktiem un darījumiem mediju jomā ar kādu sievieti, kas uzdodas par Krievijas oligarha radinieci un Latvijas pilsoni.

Austrijā izjukusi FPÖ koalīcija ar līdzšinējā kanclera Sebastiāna Kurca konservatīvo Tautas partiju (ÖVP). Izsludinātas pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas.