Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana "pseidomedicīnas paņēmienu izskaušanai no ārstniecības prakses".


Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts partiju apvienības "Jaunā vienotība" biedrs Dmitrijs Golubevs. Viņš akcentējis, ka medicīnas vēsture pazīst daudzus viltus brīnumlīdzekļus, un arī mūsdienās medicīnā joprojām pastāvot šarlatānisms.

Golubevs zināja stāstīt, ka zinātniski nepamatotas metodes piekopjot arī sertificēti ārsti, tās mācot universitātēs un praktizējot valsts un pašvaldību slimnīcās. Homeopātiju dēvējot par pseidomedicīnu, Golubevs norādīja, ka tā iekļauta oficiālajā ārstniecības personu klasifikatorā.

"Pseidomedicīnas metode ir arī biorezonanses terapija, kas ir iekļauta ārstniecisko un diagnostisko metožu klasifikatorā, lai gan tai nav nekā kopīga ar ārstniecību. Lai arī šāda pseidomedicīna ir droša tādā ziņā, ka tā nenodara tiešo kaitējumu, tā noteikti nav droša tāpēc, ka attālina pierādījumos balstīto ārstniecību un diagnostiku," pausts iniciatīvā, piebilstot, ka tas cilvēkus pakļauj riskam savas slimības ielaist.

Idejas autors atzīst placebo efekta pastāvēšanu, taču viņš paudis, ka pseidomedicīna "lielākajā vairumā gadījumu tomēr paņem cilvēku naudu bezjēdzīgām procedūrām un pirkumiem, un to efektīvāk varētu iztērēt pierādījumos balstītām procedūrām un preparātiem".

"Valstij ir jāparūpējas, lai tās uzraudzībā iedzīvotāji netiek maldināti vai apkrāpti," uzsvēra idejas autors.

Tāpēc, viņaprāt, nepieciešams pārskatīt ārstniecības personu reģistru, ārstniecības personu klasifikatoru, ārstniecisko un diagnostisko metožu klasifikatoru, medicīnas profesiju mācību standartus, un valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu sniegto pakalpojumu un preparātu sarakstus, lai nodrošinātu, ka tajos ir tikai pierādījumos balstītās medicīnas specialitātes, metodes un preparāti.

Golubeva ieskatā, nav pieļaujama arī pacientu krāpšana aptiekās, kā zāles piedāvājot "bezjēdzīgus preparātus". Viņaprāt, tos varētu atļaut tirgot tikai nošķirti no medicīniskajiem preparātiem un ar skaidri uzskatāmu brīdinājumu, ka tās nav zāles.

Idejas aprakstā skaidrots, ka sabiedrības ieguvums no šādām izmaiņām būtu savlaicīgāka slimību diagnostika un efektīva, pierādījumos balstīta ārstēšana. Viņaprāt, nodrošinot pierādījumos balstītu medicīnu, tiks uzlabota sabiedrības veselība, mazinātas rindas pie ārstiem, kas netiks lieki nodarbināti, "ārstējot šarlatānu ielaistās slimības", kā arī augšot sabiedrības labklājība.