Ņemot vērā partiju līdzšinējo praksi amatu sadalē, par eirokomisāra amatu sagaidāma politisko spēku kaulēšanās, prognozēja Latvijas Universitātes (LU) prorektors, politologs Jānis Ikstens.


Pēc viņa teiktā, patlaban nav iespējams prognozēt, pēc kāda principa partijas izvēlēsies nākamo eirokomisāru, kā arī nav skaidrs, vai šo amatu atkal uzticēs "Jaunās Vienotības" (JV) pārstāvim, ņemot vērā, ka šis politiskais spēks Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās ieguva visvairāk balsu.

"Ir skaidrs, ka eirokomisāra amats ir viens no vairākiem augstiem amatiem, uz kuru pretendentus izraugās valdība un koalīcija. Parasti augstos amatus sadala pēc proporcionalitātes principa. Patlaban nacionālajai apvienībai ir Saeimas spīkera amats, JV - Ministru prezidenta amats, tāpat, visticamāk, tūlīt prezidenta amatā tiks ievēlēts Egils Levits, bet nav skaidrs, kuras partijas kvotās tiks ieskaitīts šis amats - nacionālās apvienības, Jaunās konservatīvās partijas vai kādas citas," analizēja Ikstens.

Eksperts gan neizslēdza, ka nākamo eirkomisārs varētu izvēlēt, ņemot vērā EP vēlēšanu rezultātus, tādējādi atkāpjoties no proporcionalitātes principa.

"Droši vien partijas kaulēsies par eirokomisāra amatu, bet patlaban nav skaidrs, kā tas notiks. Katrā ziņā es neredz pamatu vienkāršam risinājumam," piebilda Ikstens.

Kā ziņots, vislielāko atbalstu - ap 26,2% - EP vēlēšanās saņēmusi "Jaunā Vienotība", liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Par "Saskaņu" nobalsojuši aptuveni 17,5% vēlētāju, bet par nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK - ap 16,4% vēlētāju. Apvienību "Attīstībai/Par!" atbalstījuši ap 12,4% vēlētāju, bet partiju "Latvijas Krievu savienība" - ap 6,3% balsstiesīgo.

Attiecīgi JV, "Saskaņa" un VL-TB/LNNK varētu iegūt pa diviem mandātiem EP, bet AP un LKS - pa vienam.

"Jaunās Vienotības" politiķis Valdis Dombrovskis pagaidām vēl neatklāj, vai vasaras vidū, kad darbu sāks jaunais Eiropas Parlamenta (EP) sasaukums, viņš sāks darbu tajā, vai tomēr paliks Eiropas Komisijas (EK) viceprezidenta amatā.

Eiropas komisāra pilnvaras Dombrovskim beigsies šī gada oktobrī, kas nozīmē, ka pēc jaunā EP sasaukuma darba sākuma viņam būs jāizšķiras, kurā amatā darbu turpināt.

Ja Dombrovskis izšķirsies par labu komisāra amatam, EP darbu varēs sākt politiķis, kas "Jaunās Vienotības" sarakstā vēlēšanās būs ierindojies aiz Dombrovska un Sandras Kalnietes, kuri pēc neoficiālas informācijas kā pirmie ir ieguvuši EP deputātu mandātus.

leta.lv