Krīzes vadības padome, kura gandrīz desmit stundas sprieda par Covid-19 ierobežošanu, vienojusies par ārkārtas situācijas izsludināšanu Latvijā uz trim mēnešiem. Lēmums par to vēl jāpieņem valdībai, kas plāno piektdien, 8. oktobrī, sanākt uz ārkārtas sēdi un arī lemt par ierobežojumiem.


Pēc Krīzes vadības padomes sēdes premjers Krišjānis Kariņš preses konferencē informēja, ka ārkārtas situāciju valdība izsludinās piektdien ar mērķi daudz straujāk palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Cīņa ar Covid-19 nebūs galā, kamēr riska grupās, tostarp senioru vidū, vakcinācijas aptvere nesasniegs 90%, bet visā sabiedrībā 70–75%, norādīja premjers.

Veikali un pakalpojumi 

Tiek plānoti daudz stingrāki ierobežojumi nevakcinētajiem un pastiprināta kontrole epidemioloģiskās drošības pasākumiem.

Iecerēts, ka veikali būs pieejami tikai iedzīvotājiem ar Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātiem. Izņēmums būs pārtikas veikali un pirmās nepieciešamības preču iegāde. Ierobežos veikalu darba laiku.

Paredzēts noteikt arī, ka cilvēki ar Covid-19 sertifikātu drīkst turpināt sniegt un saņemt pakalpojumus klātienē, nodrošinot epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu.

Sabiedriskajā ēdināšanā plānots saglabāt iespēju cilvēkiem ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu ieturēt maltīti klātienē ar darba laika ierobežojumu. Ēdienu varēs izsniegt līdzņemšanai gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem cilvēkiem.

Plašākas prasības vakcinēties

Tāpat panākta vienošanās, ka visā publiskajā sektorā – valsts un pašvaldības iestādēs – būs pienākums vakcinēties pret Covid-19 un būs plašākas prasības par vakcinēšanos arī privātajā sektorā.

Paredzēta arī prasība strādāt attālināti, izņemot darba vietas, kur tas nav iespējams. Tas attieksies arī uz valsts pārvaldi, un arī Ministru kabinets darbu turpinās attālināti. 

Valsts kancelejas paziņojumā medijiem norādīts, ka tiem, kam jāstrādā klātienē, būs nepieciešams pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāts, vai atsevišķos gadījumos būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests. Klātienē vai attālināti strādājošos noteiks darba devējs.

Taujāts par iespējām turpmāk izmantot Covid-19 testu sertifikātu vietā, Kariņš sacīja: "Tā atbilde ir vienkārša: lūdzu ejiet vakcinējieties! Tad nebūs jebkādu būtisku ierobežojumu."

Skolas un pasākumi

Savukārt skolas turpinās strādāt klātienē, bet visiem bērniem būs jāvelk sejas maskas.

Skolās plāno testēšanu ik nedēļu. Vienlaikus plāno ierobežot interešu izglītību telpās ārpus skolām, proti, būs atļautas vienīgi individuālās nodarbības.

Visās telpās, kur drīkst notikt pasākumi iedzīvotājiem ar Covid-19 sertifikātiem, tiks samazināts pieļaujamais cilvēku skaits. Arī kultūras pasākumos, kas notiek “zaļajā režīmā”, apmeklētājiem būs jābūt maskās un maksimālais apmeklētāju skaits – līdz 60% no kapacitātes.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis atzina, ka šajā situācijā nāksies "ieslēgt atbalsta mehānismus".

LSM.lv