"Un tomēr – kāpēc valdībai ir tik liela nesapratne par nepieciešamo rīcību un tik haotiska rosība?" savā jaunākajā publikācijā "Latvijas Avīzē" raksta ārsts Pēteris Apinis. Un pats arī mēģina rast atbildi: "Pēc manā rīcībā esošiem datiem tikai divi no valdības locekļiem nedzīvo privātmājā. Proti, jebkuri ierobežojumi atšķiras, ja tu mīti dižā privātmājā Ķīpsalā ar izeju uz Daugavas krastu, iespējām elpot svaigu gaisu, vingrot savā trenažieru zālē –,  vai arī tu mīti daudzstāvu namā Āgenskalna priedēs vai Pļavniekos."


"Valdība un dižākie ierēdņi ierobežojumus saprot tā – ja es nevaru iet uz restorānu, es pasūtu ēdienu ar Wolt uz mājām. To, ka kāds cilvēks ir braucis ar autobusu uz darbu, lai virtuvē šo ēdienu gatavotu, to, ka zināma daļa no Wolt darbiniekiem (kas vēl nav apguvuši latviešu valodu) dzīvo saspiestos apstākļos centra daudzdzīvokļu namos, to pasūtītāji neredz un nezin.

Valdība un ierēdņi arī iepirkšanos internetā ir apguvuši gauži labi, bet šo iepirkumu kāds sagādā, kāds iesaiņo, kāds atved vai kāds izsniedz pastā. Ar to es vēlos teikt, ka ierobežojumi vislabāk palīdz no slimības izvairīties pārtikušiem un izglītotiem cilvēkiem, kas savu darbu veic zoomā vai ekseļa tabulās, un kas būtiski  – kuri tāpat jau ir vakcinējušies. 

Vēl viens aspekts ir faktā, ka valdība ir ļoti lielu naudu ieguldījusi ceļu būvē un būvniecībā kā tādā – stimulējot ekonomiku. Visur līgumos minēti stingri termini, un soda naudas, tādēļ celtnieki un ceļa būvētāji nekādos lokdaunos darbību nepārtrauks. Latvijai būtu vairāk jādomā par celtnieku testēšanu nekā par skolnieku testēšanu. Būsim atklāti – Latvijas  celtniecībā strādā pietiekami daudz viesstrādnieku, un viņi tiešām nedzīvo privātmājās ar labu ventilāciju – viņu vidū slimības izplatības iespējas ir lielākas, un nepieciešamība pēc eksprestestiem – nozīmīga. 

Pasaulē ir profesijas, kas nekad nepārtrauc darbu, pat visniknāko lokdaunu laikā, piemēram, transporta strādnieki un šoferi – tālbraucēji, kravas šoferi pārtikas ķēdēs, kuģu komandas utt. Arī šeit vairāk uzmanība būtu pievēršama testēšanai. 

Vīrusa izplatību ļoti nosaka iedzīvotāju blīvums. Šī iemesla dēļ valdībai būtu daudz vairāk uzmanības jāvelta Rīgai nevis mazapdzīvotiem pagastiem.

Tomēr būtiskais nesapratnes jautājums ir pašu pieredze. Ja valdības vadītājs Amerikā ir iemācījies, ka sports nozīmē milzu stadionu, kurā blīva tautas masa skatās amerikāņu futbolu, ēd burgerus un dzer dažādos procentos alkoholizētus dzērienus, tad viņam prātā neienāk, ka sports patiesībā nozīmē ikdienas skrējienu, tenisa vai basketbola spēli savā vecuma grupā, aerobikas vai ūdens aerobikas treniņu dāmām grupā, trenažieru zāles apmeklējumu cīņā ar stresu. Bet visas šīs nodarbes palielina cilvēku imunitāti, samazina iespēju saslimt vai slimot smagi. 

Protams, cilvēki ar manu matu sasuku bez sirdsapziņas pārmetumiem nobalsotu par friziera pakalpojuma ierobežojumiem, vīrieši lāga nesaprot kosmētiķa un  skaistumkopšanas pakalpojumu jēgu, tādēļ es pieļauju, ka valdībā pirmie ierobežojumi varētu skart dažas pakalpojumu sfēras. Liegums kādai ļaužu grupai apmeklēt lielveikalus (vai tieši otrādi – mazos veikalus) vairāk vai mazāk radīs aizdomas par kādu finansiālu saistību. Vēl trakāk būs, ja valdība pieņems lēmumu apturēt kaut kādu preču tirdzniecību – šodien to varēs uzskatīt tikai par lobismu. 

Un galu galā – jo lielāki ierobežojumi, jo lielāka uzraudzība, jo vairāk policistu ir jāraugās pēc kārtības, jāsoda nepakļāvīgie un jāreaģē uz „stukaču” ziņojumiem.

Domāju, ka valdība skolas neslēgs, galvenokārt JKP ietekmes dēļ. Drīzāk ierobežojumi skars tiesu sistēmu.

Jebkurā gadījumā, parādīsies kaut kādi ierobežojumi cilvēku skaitam iekštelpās, un samazināsies iespējas apmeklēt kultūras pasākumus.

Ierobežojot vairāku mājsaimniecību locekļu atrašanos vienā telpā, derētu atcerēties  pērnā gadā aprakstītu pieredzi, kad mazpilsētā policisti pieķēra telpā kungu A un kundzi B (abiem bija minēti dzimšanas gadi – pērnā gadsimta sešdesmitajos) no dažādām mājsaimniecībām, pusstundu centās tikt telpās, pusstundu rakstīja liecības un soda kvītis. Ar Covid–19 saslima abi policisti, bet neviens no pieķertajiem."