Rīgas pašvaldības policija pagājušajā nedēļā pie Zemkopības ministrijas (ZM) konstatējusi, ka ZM parlamentārā sekretāra Jāņa Grasberga brālim piederoša zemnieku saimniecība tirgojusi piena produktus bez atļaujas, aģentūrai LETA apstiprināja Grasbergs.


Rīgas pašvaldības policijas pārstāve Lāsma Zemene aģentūrai LETA skaidroja, ka 11.jūnijā pašvaldības policija saņēma izsaukumu uz Republikas laukumu, kur neatļautā vietā esot novietots transportlīdzeklis.

Likumsargi, ierodoties notikuma vietā, pamanīja "Renault" markas transportlīdzekli, kas bija novietots stāvēšanai ceļa zīmes "Stāvēt aizliegts" darbības zonā. Tāpat noskaidrots, ka no transportlīdzekļa notiek tirdzniecība ar piena produktiem.

Autovadītājam palūgts uzrādīt nepieciešamās atļaujas ielu tirdzniecībai, taču viņš paskaidrojis, ka šāda atļauja viņam nav.

Transportlīdzekļa vadītājam noformēts administratīvā pārkāpuma protokols gan par stāvēšanu neatļautā vietā, gan par tirdzniecības veikšanu neatļautā vietā.

Tāpat noformēts mantu un dokumentu izņemšanas protokols un konfiscēta tirdzniecībai paredzētā prece. Šajā gadījumā konfiscētā prece nodota glabāšanā pašai personai un izskaidrots, ka šīs preces nedrīkst realizēt un iznīcināt līdz gala lēmuma pieņemšanas brīdim. Prece jāuzglabā desmit dienas, kad ir pārsūdzības termiņš. Pēc tam prece jāiznīcina.

Par apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpšanu personai var izteikt brīdinājumu vai piemērot 15 eiro sodu. Savukārt par tirdzniecību neatļautās vietās pirmajā reizē likuma noteikts tikai viens sods - tā ir preču konfiskācija, savukārt ja šāds pārkāpums fiksēts atkārtoti gada laikā - papildus konfiskācijai piemēro arī naudas sodu līdz 210 eiro vai administratīvo arestu līdz 15 diennaktīm.

Grasbergs aģentūrai LETA teica, ka brālim piederošajai Kocēnu novada Bērzaines pagasta saimniecībai "Zilūži" ir autoveikalu tīkls, ar kuru piena produktus var piegādāt konkrētās vietās atbilstoši pasūtījumam. Tostarp, pēc ministrijas pasūtījuma, pie ZM centrālās ēkas "Zilūži" piegādāja piena produktus vēl pirms Grasbergs stājās ministrijas parlamentārā sekretāra amatā.

Viņš atzīmēja, ka saimniecība nav zinājusi, ka attiecīgajā vietā ir nepieciešama cita atļauja, nekā tai jau ir tirdzniecībai citos Rīgas rajonos.

"Latvijā nav vienota regulējuma, kas ļautu nokārtojot vienu atļauju izbraukuma tirdzniecībai visā valstī. Katrai pašvaldībai ir savi noteikumi. Viena to traktē kā piegādi mājās vai darba vietā, cita uzskata par tirdzniecību, lai gan mašīna pavada konkrētajā vietā vien 5-10 minūtes reizi nedēļā, kamēr klients iepērkas. (..) Tirdzniecībai Republikas laukumā 2 ir nepieciešama tirdzniecības atļauja, jo tā neskaitās kā piegāde darba vietā, kas tā traktējas citos Rīgas rajonos," klāstīja Grasbergs.

Viņš arī teica, ka attiecīgā saimniecības automašīna policijas redzeslokā nonāca saistībā apstāšanos neatļautā vietā, proti, zem zīmes "Apstāties aizliegts".

Grasbergs arī norādīja, ka brālis vēl vērtēs, vai nokārtot nepieciešamu atļauju jeb tirdzniecību pie ZM ēkas izbeigt. "Plānotas sarunas par iespējām tirgoties. Iegādāties visas dienas atļauju, ja tāda būs prasība, īslaicīgas uzturēšanās dēļ šajā vienā punktā ir neizdevīgi," viņš sprieda. ZM parlamentārais sekretārs pieļāva, ka nākotnē saimniecība vispār vairāk orientēsies uz tirdzniecību specializētajos veikalos, kāds tai ir Valmierā, pakāpeniski samazinot izbraukuma tirdzniecības punktu vietas.

Viņš arī teica, ka, stājoties ZM parlamentārā sekretāra amatā, "Zilūžus" juridiski noformējis kā brāļa īpašumu, lai gan pats iepriekš to izveidojis un bijis saimniecības īpašnieks. Normatīvi neļauj politiķim reizē būt arī saimniecības īpašniekam.