Lietuvā no pirmdienas, 13. septembra, iedzīvotājiem, kuri nevarēs apliecināt, ka ir vakcinējušies pret Covid-19 vai nesen to ir pārslimojuši, būs liegts iepirkties lielveikalos, kā arī apmeklēt sabiedriskās ēdināšanas iestādes un pasākumus iekštelpās. Šo ierobežojumu mērķis ir samazināt Covid-19 izplatību un sekmēt iedzīvotāju vakcinēšanos pret vīrusu. Jaunie apstākļi būs nopietns izaicinājums daudzām tirdzniecības vietām.


Jaunie ierobežojumi attiecas uz cilvēkiem, kam nav tā dēvētās “iespēju pases” vai cita Eiropas Savienībā (ES) atzīta imunizācijas sertifikāta, kas apliecina, ka persona ir pilnībā vakcinēta pret Covid-19, pārslimojusi šo slimību, vai arī ne vēlāk kā pirms 48 stundām saņēmusi negatīvu testu. Par Covid-19 testu būs jāmaksā no savas kabatas.

Lietuvas iedzīvotāji un viesi, kam ir “iespēju pase”, kā arī bērni līdz 16 gadu vecumam varēs saņemt pakalpojumus un brīvi apmeklēt veikalus, tirdzniecības centrus, sabiedriskās ēdināšanas iestādes, bārus, sporta klubus, kā arī kultūras, izklaides un sporta pasākumus, festivālus un citus plašai publikai paredzētu pasākumus.

Savukārt cilvēki, kam nav “iespēju pases”, varēs apmeklēt tikai pārtikas veikalus, optikas veikalus, aptiekas un zooveikalus, kuriem ir atsevišķa ieeja no āra vai ja tie atrodas tirdzniecības centros, kuru platība nepārsniedz 1500 kvadrātmetru.

Bez imunizācijas sertifikāta uzrādīšanas varēs apmeklēt mākslas izstādes, muzejus un bibliotēkas, kā arī saņemt veselības aprūpes un sociālos pakalpojumus.

Pret Covid-19 nevakcinētie un vīrusu nepārslimojušie cilvēki varēs apmeklēt brīvdabas pasākumus, kuru dalībnieku skaits nepārsniedz 500.

Šiem cilvēkiem sabiedriskās iekštelpās obligāti būs jāvalkā sejas maskas, savukārt uz vakcinētajiem un Covid-19 pārslimojušajiem šī prasība neattieksies.

Lietuvas valdība atteicās no plāniem liegt nevakcinētajiem iedzīvotājiem izmantot starppilsētu autobusus un vilcienus.

Tirgotāji visā Lietuvā pagājušajā nedēļā veica pēdējos sagatavošanās darbus, lai no pirmdienas spētu nodrošināt pēc iespējas raitāku pircēju plūsmu veikalos. Tomēr viņi apzinās, ka vismaz pirmajās dienās no sarežģījumiem būs grūti izvairīties, norādīja mazumtirdzniecības tīkla “Maxima” pārstāve Rima Aukštolīte.

“Gatavojamies sliktākajam, bet ceram uz labāko. Šie noteikumi attiecas uz visām situācijām. Ja pircējs būs aizmirsis dokumentus vai viņam būs izlādējies telefons, bet dzīvē gadās visādi, tad darbinieki viņus novirzīs uz mūsu tuvākajiem mazajiem veikaliem,” viņa sacīja televīzijas kanālam “TV3 Lietuva”.

Lietuvas Nekustamo īpašumu attīstītāju asociācijas vadītājs Mindaugs Statulēvičs prognozē, ka “iespēju pasu” kontroles dēļ pie ieejām lielveikalos veidosies garas pircēju rindas.

“Tirdzniecības centriem ir vairākas vai pat desmitiem ieejas. Pie katras jābūt apsargam vai cilvēkam, kurš veiks dokumentu pārbaudi. Tas būs nopietns izaicinājums,” stāstīja Statulēvičs.

Lai gan bērniem līdz 16 gadu vecumam nav nepieciešama iespēju pase un viņi arī turpmāk varēs brīvi doties uz jebkuru vietu, tirgotājiem būs tiesības lūgt vecākiem apliecināt savu bērnu vecumu, norādīja Veselības ministrijas pārstāvis Audris Ščeponavičs.

“Ja ir aizdomas par personas vecumu, tad lielveikala darbinieks, kurš veic kontroli, var pieprasīt personu apliecinošus dokumentus un pārliecināties par vecumu. Ja vecums ir atbilstošs, tad bērnam nebūs jāuzrāda ''iespēju pase'',” atzīmēja Ščeponavičs.

Lietuvā šomēnes strauji pieaug jaunatklāto Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits. Aizvadītajā nedēļā vairākas dienas pēc kārtas valstī reģistrēja vismaz 900 vīrusa inficētos. Tik daudz saslimušo diennaktī iepriekš reģistrēja maijā.

Līdz šim Lietuvā vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu ir saņēmuši vairāk nekā 60% iedzīvotāju, bet pilnībā vakcinēti ir nepilni 56%.

LSM.lv