Sākot ar ceturtdienu, 2.aprīli, dīkstāves pabalstiem varēs pieteikties arī tie saimnieciskās darbības veicēji, kas veikuši valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kā pašnodarbinātie, autoratlīdzības saņēmēji vai mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji. Tomēr ļoti daudzi mazie uzņēmēji joprojām nekvalificējas nekādu pabalstu saņemšanai, vēsta Latvijas Televīzija.

 


Pirms astoņiem gadiem Uģis Nastevičs palika bez darba, bet tā vietā, lai prasītu valstij bezdarbnieka pabalstu, viņš kļuva par uzņēmēju un nodokļu maksātāju – kopā ar partneri izveidoja mikrouzņēmumu, kas sniedz tulkošanas un gidu pakalpojumus galvenokārt viesiem no Japānas.

Šobrīd bizness ir pilnībā apstājies, bet valsts pabalstu Uģis saņemt nevar, jo viņš ne vien tulks un gids, bet arī uzņēmuma valdes loceklis. Tātad likuma skatījumā – darba devējs, kaut arī darbu dod tikai pats sev.

"Līdz oktobrim nekādi jauni pasūtījumi nebūs un līdz ar to šis pabalsts būtu aktuāls līdz oktobrim. Pretējā gadījumā valstij būs jauni bezdarbnieki, kuriem tā kā tā vajadzēs pabalstus," klāstīja Uģis.

Līdzīgā situācijā ir daudzu mazo uzņēmumu vadītāji, kas vienlaikus ir arī to vienīgie darbinieki. Ārpus atbalsta programmām palikuši arī pašnodarbinātie patentmaksu maksātāji, piemēram, frizieri, taksometru šoferi un tamlīdzīgi.

Kā zināms, valdībā tapis risinājums pašnodarbinātajiem autoratlīdzību saņēmējiem, kuri varēs saņemt 75% no līdzšinējiem ienākumiem. Savukārt mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji varēs saņemt 50% no līdzšinējiem ieņēmumiem. Pabalsta saņemšanai sākot ar rītdienu būs iespējams pieteikties VID Elektroniskajā deklarēšanās sistēmā (EDS).

Taču pirms pabalsta piešķiršanas pretendentus izsijās VID automatizētā informācijas sistēma. Piemēram, ja ir izveidojies nodokļu parāds virs 1000 eiro un nav vienošanās par atmaksas kārtību, ja bez saimnieciskās darbības ir vēl kāds cits darbs, ja sociālās iemaksas pagājušā gada otrajā pusgadā bijušas mazākas par 20 eiro mēnesī, tad pabalstu saņemt nevarēs. Ministru kabineta noteikumos ir pavisam 17 šādi kritēriji.

"Tādēļ šajā gadījumā katrai no personām, kura aizpildīs anketu, ir jāizvērtē, vai tiešām neizpildās kāds no noteikumiem, lai nebūtu jāpiedzīvo vilšanās," sacīja VID vadītāja Ieva Jaunzeme.