Patlaban valdības veidošanas sarunās ir iespējami divi ceļi - Valsts prezidents Raimonds Vējonis nostājas blakus Aldim Gobzemam un reāli palīdz veidot valdību, vai arī atzīst, ka viņš ir kļūdījies, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda partiju apvienības "Attīstībai/Par!" (AP) premjera amata kandidāts Artis Pabriks.


Politiķis teica, ka Gobzema izvirzīšana viņam bijis pārsteigums, bet ne tādēļ, ka pats pretendē uz šo posteni.

Pabriks pauda viedokli, ka ar Gobzema izvirzīšanu Vējonis ir uzņēmies ļoti lielu atbildību, jo, kā sapratis Pabriks, esot ignorēti drošības iestāžu dotie signāli un informācija par iespējamām problēmām ar pielaides valsts noslēpumam saņemšanu.

AP ir bažas, kā valsts spēs funkcionēt, ja būs šaubas par premjera un, iespējams, arī kādu ministru pielaidēm valsts noslēpumam.

Viņš minēja, ka tuvākajos sešos līdz deviņos mēnešos ir jārisina arī virkne būtisku banku un finanšu jautājumu, piemēram, attiecībā uz "Moneyval" rekomendācijām, bet bez pielaidēm valsts noslēpumam tas nebūs vienkārši.

Politiķis vairākkārt uzsvēra, ka Vējonis nav argumentējis Gobzema izvirzīšanu. Pabrika ieskatā, bez nopietnas prezidenta iesaistes un skaidrojumu sniegšanas par savu izvēli, partijām sarunās būs grūti virzīties uz priekšu.

Pēc viņa paustā AP arī varētu prasīt Satversmes aizsardzības birojam un, iespējams, pārējām drošības institūcijām redzējumu par tālāko situācijas attīstību.

Pabriks izteicās, ka izjūt solidaritāti ar Gobzemu, saprotot, kādā situācijā viņš "savā ziņā ir iegrūsts".

"Domāju, ka šeit ir divi ceļi. Valsts prezidents nostājas blakus Gobzemam un reāli palīdz veidot šo valdību, vai arī viņam ir jāatzīst, ka viņš ir kļūdījies," kategorisks bija Pabriks.

Vienlaikus politiķis atklāja, ka vakardienas sarunās ar "KPV LV" par valdības veidošanu tika piedāvāts parakstīt konfidencialitātes līgumu, kas AP nav pieņemams. "Esmu pārliecināts, ka "Attīstībai/Par!" nespēs parakstīt šādu konfidencialitātes līgumu, jo tas ir pretrunā tās uzstādījumiem un Latvijas interesēm, ja partijas savā starpā paraksta kaut ko konfidenciālu, lemjot par visas valsts nākotni," sacīja Pabriks.

Viņš akcentēja, ka AP nav nedz paudusi, nedz noliegusi atbalstu "KPV LV" un piedalās sarunās, tomēr ir virkne neatbildētu jautājumu.

Kā ziņots, Valsts prezidents valdības veidošanu nolēmis uzticēt "KPV LV" politiķim Gobzemam.

Viņš ir otrais nominētais premjera amata kandidāts, kurš mēģina izveidot valdību. Iepriekš prezidents bija uzticējis valdības veidošanu Jaunās konservatīvas partijas (JKP) līderim Jānim Bordānam, kuram tas neizdevās.

Vēl nav zināms, vai Gobzems saņemtu pielaidi valsts noslēpumam. Satversmes aizsardzības birojā, kurš veica priekšpārbaudes par trim premjera amata kandidātiem, iepriekš informēja, ka attiecībā uz vienu no kandidātiem ir nepieciešama papildus pārbaude, jo viņam iepriekš nav bijusi izsniegta speciālā atļauja pieejai valsts noslēpumam. Šis kandidāts ir Gobzems.

Gobzems iepriekš pauda pārliecību, ka viņš saņems pielaidi valsts noslēpumam un ka šajā jautājumā "viss būs kārtībā".

Tikmēr Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Maizītis intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" paudis, ka Gobzema vētīšana, lai saņemtu pielaidi valsts noslēpumam, varētu ilgt pat pusgadu.

"KPV LV" parlamenta vēlēšanās ieguva otro vietu ar 14,25% vēlētāju atbalstu un 16 deputātu vietas 13.Saeimā.

Kopumā parlamentā darbojas septiņas frakcijas. Vislielākā frakcija - 23 deputāti - ir "Saskaņai", JKP un "KPV LV" pārstāv pa 16 deputātiem, AP un nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK - pa 13, Zaļo un zemnieku savienību - 11, bet "Jaunās Vienotību" - astoņi.

leta.lv