Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (VL-TB/LNNK) nekļūdās, par ministru kandidātiem izvirzot arī vairākus pašreizējos Saeimas deputātus, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda politologs Jānis Ikstens.


"Viņi piedāvā cilvēkus, kas tomēr ir pieredzējuši un jau strādājuši parlamentā. Viņi neliek pilnīgi "zaļus" kandidātus, kas nepārzina "spēles laukumu", taču tajā pat laikā vairāki piedāvātie kandidāti ministra amatu pirms tam nekad nav ieņēmuši," sacīja Ikstens.

Komentējot Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces izvirzīšanu aizsardzības ministres amatam, Ikstens norādīja, ka darbs Saeimas Nacionālās drošības komisijā, "lielos vilcienos" viņai varētu būt devis pietiekoši lielu izpratni par aizsardzības jomas problemātiku.

VL-TB/LNNK nākamajā valdībā vēlētos redzēt arī savus pašreizējos ministrus - kultūras ministri Daci Melbārdi, tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu.

Runājot par viņu iespējām pēc vēlēšanām saglabāt ministru amatus, Ikstens sacīja, ka to lielā mērā ietekmēs tas, kādas partijas iekļūs Saeimā. "Nevar izslēgt, ka kāds no viņiem var nepatikt jaunajai koalīcijai. Kāda partija var pateikt, piemēram, varat ņemt kultūras ministriju, bet tikai ne ar Melbārdi priekšgalā. Katra ministra rīcībā ir gan labās, gan sliktās puses un skaidrs, ka katram no viņiem būs gan atbalstītāji, gan noliedzēji," sacīja politologs, piebilstot, ka "ministra amats ir smags amats, nevis apbalvojums par labiem darbiem."

Taujāts, vai sabiedrība šajās vēlēšanās tiešām vairāk ir tendēta uz "jaunās paaudzes" nākšanu pie varas, Ikstens atbildēja noraidoši. "Patiesībā cilvēki grib nevis paaudžu maiņu, bet gan labāku dzīvi. Viena daļa iedzīvotāju šīs vēlmes nav piepildījusi un viņiem šķiet, ka valdībā visu laiku sēž vienas un tās pašas sejas, kaut gan tā nav. Cilvēki jau ilgstoši runā par "jaunām sejām" - jau kopš deviņdesmitajiem gadiem un tas nav nekas jauns. Tāpēc katrās vēlēšanās mums ir pa kādam jaunam politiskajam spēkam," sacīja Ikstens.

Kā ziņots, sestdien VL-TB/LNNK premjera amata kandidāts, eiroparlamentārietis Roberts Zīle prezentēja savu nākamās valdības ministru komandu, ko apstiprināja arī politiskā spēka Dome.

Aizsardzības ministra amata kandidāte 13.Saeimas vēlēšanās būs Mūrniece, iekšlietu ministra amatam izvirzīts parlamentārietis Edvīns Šnore, bet ārlietu ministra amatam - deputāts Rihards Kols.

Partijā norādīja, ka Melbārde plāno turpināt aizsāktos darbus kultūras ministres amatā, bet Rasnačs varētu turpināt atbildēt par tieslietu nozari.

Tikmēr finanšu ministra krēslā VL-TB/LNNK gribētu redzēt Latvijas Universitātes lektori, pētnieci Līgu Leitāni. Zemkopības ministra amatam partija virza zemnieku saimniecības "Zilūži" īpašnieku un vadītāju Jāni Grasbergu, bet Izglītības un zinātnes ministrijas vadību VL-TB/LNNK gatava nodot Saeimas deputātam Ritvaram Jansonam.

Savukārt labklājības ministra krēslā partija vēlas redzēt Saeimas deputātu, Demogrāfisko lietu centra vadītāju Imantu Parādnieku, bet veselības ministra amatā - Elīnu Treiju, kas ir uzņēmuma SIA "Celsius" valdes locekle un patlaban projekta koordinatore Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.

Partija atsevišķi izdala saimniecisko jautājumu ministriju bloku, kurā ietilpst Ekonomikas, Satiksmes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Tām piemēroti ministru kandidāti, VL-TB/LNNK ieskatā, būtu vairāki, tai skaitā esošais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Gerhards, Latvijas darba devēju konfederācijas eksperts Pēteris Leiškalns, Jūrmalas domes deputāts Andris Čuda un Rīgas domes deputāts Jurģis Klotiņš.

leta.lv