Jau pēc dažām dienām – no 1.janvāra - mainīsies transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa likme automašīnām, kas pirmo reizi reģistrētas pēc 2008. gada 31. decembra. Nodokļa apmērs būs atkarīgs no CO2 izmešu daudzuma. Automašīnām, kuru motora tilpums pārsniedz 3500 kubikcentimetrus, vēl tiks piemērots 300 eiro liels papildu nodoklis, vēsta LSM.  


No nākamā gada 1. janvāra spēkā stāsies pirms vairākiem gadiem apstiprinātās transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa likmes pēc 2008. gada 31. decembra reģistrētajiem spēkratiem. Nodoklis tiks rēķināts, ņemot vērā CO2 izmešu daudzumu uz vienu kilometru. Nodokļa likme var sasniegt pat 756 eiro, turklāt par automašīnām ar lielu motora tilpumu vēl būs jāmaksā papildu nodoklis.

Autotirgotājus pārstāvošās Latvijas Auto asociācijas valdes loceklis Ingus Rūtiņš stāsta, ka “ir daļa tādu, kuriem nodoklis kļūs mazāks, un ir daļa tādu, kuriem tas kļūs lielāks. Vai tie, kuriem nodoklis būtiski pieaugs, plāno atbrīvoties no esošās automašīnas un iegādāties jaunu, kurai nodokļa slogs ir mazāks, pagaidām ir grūti teikt.”

Lai arī par plānotajām nodokļa izmaiņām ir zināms jau vairākus gadus, tās nav atstājušas būtisku iespaidu uz automašīnu tirgu. Jaunu vieglo automašīnu tirgus apjoms šā gada pirmajā pusē ir pieaudzis par 7%, kamēr lietoto spēkratu tirgus sarucis par 6%.

„Izmaiņas skar tikai tos, kam uz 2017. gada 1. janvāri jau bija Latvijā reģistrēti automobiļi, kas nav jaunāki par 2009. gadu. Tas jau vairs nav ļoti jauns, tie būs jau desmit gadus veci aparāti, par kuriem arī sāks rēķināt nodokli pēc CO2 emisijām,” norāda Rūtiņš.