Latvijas pilsone Lietuvā par 20 tūkstošiem eiro, maksājot skaidrā naudā, iegādājusies automašīnu, un pēc reģistrācijas Latvijā viņai izrakstīts 3000 eiro liels sods. Vēlāk gan Valsts ieņēmumu dienests to atcēla, vēsta laikraksts Dienas Bizness.


Juriste Marita Klikiča, kura sagatavojusi soda pārsūdzību VID, izdevumam norādījusi uz iespēju, ka ne visi automašīnu pircēji, reģistrējot Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) ārzemēs pirktas automašīnas, kas pirktas par skaidru naudu, zina par to, ka Latvijā esošie skaidras naudas lietošanas ierobežojumi uz kaimiņvalstīm neattiecas.

Klikičas stāsts par klienti ir vienkāršs. Sieviete pēc automašīnas iegādes Lietuvā iebraukusi Latvijā, kur tuvākajā CSDD nodaļā reģistrējusi par skaidru naudu nopirkto automašīnu. Iedotajā veidlapā Klikičas kliente godprātīgi norādījusi, ka automašīnu iegādājusies par skaidru naudu. Viņa uzaicināta uz VID. Notikusi iztaujāšana un vēlāk pienākusi ziņa par uzlikto sodu, jo ir pārkāpts skaidras naudas lietošanas ierobežojums. Proti, no 2017.gada 1.janvāra skaidras naudas lietošanas ierobežojums fiziskām personām, kuras neveic saimniecisko darbību, ir 7200 eiro.

Tomēr ir viens noteikums, proti, Latvijas likumi darbojas tikai Latvijas teritorijā. Tā kā darījums ir noticis Lietuvā – pārkāpuma nav un sods nav jāmaksā. 

Klikiča laikrakstam uzsvērusi, ka šo niansi ne visi Latvijas iedzīvotāji ņem vērā, savukārt, reģistrējot automašīnu, CSDD tiek jautāts, vai mašīna pirkta par skaidru naudu. Konkrēti – ir jāaizpilda veidlapa, kurā ir jautājums par maksājuma veidu. Klikiča pieļauj, ka VID pieļauta vienreizēja kļūda vai noticis kāds pārpratums, kura rezultātā uzlikts sods 15% apmērā no pirkuma summas.

"Ja ir personas, kuras saņēmušas sodus par līdzīgiem skaidras naudas darījumiem ārvalstīs, tad tos iespējams pārsūdzēt pat tad, ja tie nomaksāti pirms gada vai diviem. Pēc likuma sods nav jāmaksā un naudu var prasīt atpakaļ," norādīja M. Klikiča.

db.lv